Dobór autokarów na wycieczki

Skuteczne zorganizowanie jakiejkolwiek wycieczki autokarowej wiąże się z koniecznością starannego wybrania środka transportu. Musi on bowiem w jak najlepszy sposób odpowiadać naszym potrzebom i oczekiwaniom. Jaki pojazd wybrać, jeśli upatrzona przez nas firma przewozowa posiada ich kilkanaście?

Jaki pojazd wybrać dla określonej liczby osób?

Pierwszym rozpatrywanym kryterium powinna być liczba miejsc. Jeśli podróżujemy z niewielką grupą osób (do 20), autokar Mercedes Sprinter może okazać się najtrafniejszym wyborem, zapewniając wygodę i luksus godny marki segmentu premium. Jeśli zaś ilość towarzyszy podróży wyrażona jest większą liczbą, warto rzucić okiem na standardowy autokar MAN lub autokar Setra. Większość pełnowymiarowych modeli pozwala bez problemu pomieścić około pięćdziesięciu pasażerów wraz z bagażami.

Jaki pojazd na wycieczkę

To oczywiście nie wszystko: równie istotna jest pokonywana odległość. Kilkudziesięcio kilometrowa wycieczka szkolna do pobliskiego zamku będzie sugerować wybór innego pojazdu, aniżeli długa podróż międzynarodowa. Jeśli pokonywane kilometry zamierzamy liczyć w tysiącach, właściwy może okazać się autokar Neoplan, specjalnie zbudowany z myślą o kilkunastogodzinnych wojażach. Komfort i wygoda pasażerów stanowią w takiej sytuacji priorytet, minimalizując negatywne odczucia związane z długotrwałym przebywaniem w autokarze. Tego rodzaju udogodnienia to nie tylko wysokiej klasy fotele, ale i dostęp do elektronicznych “umilaczy czasu”, takich jak odtwarzacz DVD.

Elementy wyposażenia pojazdów

Choć konkretna charakterystyka autokarów różni się w zależności od ich przeznaczenia, wszystkie nowoczesne pojazdy do przewozu osób posiadają pewne cechy wspólne. W dzisiejszych czasach nikogo nie dziwi już obecność klimatyzacji – i to nie ważne, czy wybierzemy autokar Scania, Setra czy jakikolwiek inny. Do innych elementów wyposażenia, jakich nie powinno zabraknąć w jakimkolwiek autokarze, zaliczymy także m.in. pasy bezpieczeństwa, regulowane fotele, jak też oddzielne dla każdego pasażera nawiewy i oświetlenie.